Deprecated: Function split() is deprecated in /home/users/762/noceu/public_html/eczechy/czechy on line 8 Deprecated: Function split() is deprecated in /home/users/762/noceu/public_html/eczechy/czechy on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /home/users/762/noceu/public_html/eczechy/czechy on line 15 Czechy: bajkowa zima na Wyżynie Czesko- Morawskiej, Czechy :: Noclegi Czechy. Praga. Informator turystyczny. Kwatery, hotele, apartamenty, pensjonaty, Czechy.
  Strona główna  |  Mapa strony    
Kwatery
Pensjonaty
Hotele
Spa
Praga
Atrakcje
Informacje praktyczne
Kuchnia czeska
Regiony
Strona Główna »  Czechy: bajkowa zima na Wyżynie Czesko- Morawskiej


    
 
Wysoczyzna jest piękna o każdej porze roku, zarówno latem, jak i zimą. Na miłośników sportów zimowych czekają świetnie przygotowane trasy biegowe czy atrakcyjne wydarzenia sportowe, na przykład znane na świecie zawody narciarskie Złota Narta. Drogę do tutejszych ośrodków, w których unikniemy tłoku na zboczach, odkrywa każdego roku coraz więcej narciarzy.


Raj narciarstwa biegowego

Kilometry przygotowanych tras, podejścia zapierające dech w piersiach, zjazdy pełne emocji i adrenaliny i romantyka. To wszystko w otoczeniu wspaniałej przyrody. Szczególnie najbardziej wysunięta na północ część Wysoczyzny, Žďárské vrchy, dzięki swemu położeniu nad poziomem morza, umiarkowanie ukształtowanemu terenowi oraz dobrym warunkom śniegowym, należy do ulubionych miejsc rekreacyjnych. Na Novoměstsku, co roku przygotowuje się ponad 100 km tras biegowych. Trasy różnią się kolorowym oznakowaniem, są przygotowywane przez ratraki i skutery, w zależności od potrzeb i pogody. W miejscach krzyżowania się tras narciarze znajdą drogowskazy informujące, gdzie można się posilić, czy którędy dotrzeć do autobusu lub pociągu.

Ze względu na wspaniałe ukształtowanie terenu poszukiwanym przez narciarzy biegowych miejscem są między innymi tereny Jihlavskich szczytów. Długoletnią tradycję mają trasy w okolicy najwyższego szczytu Wysoczyzny - Javořicy. Na sąsiednim szczycie Čeřínku, oprócz tras do stylu klasycznego są również przygotowywane trasy do stylu łyżwowego. Najdłuższa z nich liczy 20 km, do dyspozycji są także trasy wyczynowe.

Popularnymi wśród narciarzy biegowych terenami są okolice ośrodka narciarskiego św. Anny, położone na wschód od Chotěbořa lub okolice wzgórza Fajtův kopec koło Velkiego Meziříčí, dysponujące łącznie 20 km przygotowanych tras. Urokliwy, zaśnieżony krajobraz Wysoczyzny przypomina pajęczynę utkaną ze śladów nart, wijących się we wszystkich kierunkach.

Komfort dzięki nowoczesnym technologiom

Trasę wycieczki na nartach biegowych można w bardzo prosty sposób wytyczyć przy pomocy Internetu. Trasę przygotowaną przez ratrak rejestruje GPS, następnie informacje o niej znajdziemy na stronach internetowych. Narciarski serwis informacyjny, oprócz aktualizowanej mapy utrzymywanych tras turystycznych, zawiera także prognozę pogody i warunki śniegowe. W ten sposób są opracowywane informacje na Novoměstsku  i na Žďársku.

Sezon narciarski do końca marca

Również miłośnicy narciarstwa zjazdowego na Wysoczyźnie znajdą coś dla siebie. Umiarkowane stoki nadają się zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, na kursy narciarskie i dla mniej zaawansowanych narciarzy. Ogółem na Wysoczyźnie znajdują się trzy dziesiątki nartostrad o długości od 300 do 600 m, większość ośrodków dzięki sztucznemu naśnieżaniu i ratrakowanym stokom oferuje doskonałe warunki przez cały sezon narciarski, który trwa tutaj do końca marca. Odpowiednia infrastruktura zapewni gościom maksymalny komfort.

Unikniesz tłoku na nartostradach i bezpiecznie nauczysz swe dzieci jazdy na nartach
Do najpopularniejszych ośrodków na Žďársku należy Ski Snowpark Nové Město na Moravě, na stoku Harusa (741 m n.p.m.), w skład którego wchodzi nowoczesny ośrodek biatlonowy, który od sezonu zimowego 2007/2008 dysponuje wyciągiem narciarskim. Ośrodek stanowi centrum narciarstwa biegowego. Bierze tu początek kilka tras o łącznej długości ponad 100 km. Narciarze zjazdowi mają tu do dyspozycji 2-osobową kolejkę krzesełkową, dwa wyciągi orczykowe oraz snowtubing. Dwie trasy zjazdowe liczą w sumie 1100 m długości, obie są oświetlone i sztucznie naśnieżane, www.skisnowpark.cz .

Narciarze w ośrodku Ski Karasín (707 m n.p.m.) mogą podziwiać okolicę z wieży widokowej na górnej stacji wyciągu. Ulubionym miejscem jest również ośrodek narciarski w Svratce (742 m n.p.m.), odpowiedni zarówno dla dzieci i początkujących, jak też dla bardziej wymagających zjazdowców.

Umiejętności narciarskie możemy opanować w ośrodku Skiareál Dalečín (647 m n.p.m.), z jego wyciągu mogą korzystać bezpłatnie biegacze, którzy wjadą na górę i włączą się na przygotowane trasy. W ośrodku Skiareál Nový Jimramov (650 m n.p.m.) do dyspozycji jest snowpark dla snowboardzistów lub narciarzy akrobatycznych, którzy mogą wziąć udział w kursie carvingu. Podstawowych i zaawansowanych elementów narciarstwa nauczą nas instruktorzy kursów narciarskich na nartostradzie na północnym stoku Fajtova koło Velkiego Meziříčí (550 m n.p.m.). Ośrodek rekreacyjny w Zubří oferuje snowtubing – zjazd na specjalnie dmuchanym kole po 400-metrowym torze - atrakcja dla dzieci i dorosłych. Do najbardziej popularnych ośrodków na Havlíčkobrodsku należy św. Anna koło Chotěbořa (567 m n.p.m.), który jest jednocześnie popularnym punktem wyjściowym dla narciarzy biegowych. Naturalne trasy biegowe uzupełniają ofertę w ośrodku zimowym Kadlečák koło Světléj nad Sázavą (585 m n.p.m.). W Vysokiej koło Havlíčkova Brodu (600 m n.p.m.) narciarze mają do dyspozycji całkiem nowy wyciąg. Na Jihlavsku najczęściej narciarstwo uprawia się na obu stokach góry Čeřínek (750 m n.p.m.), gdzie do dyspozycji są profesjonalni instruktorzy szkoły jazdy na nartach i snowboardzie. Również na stoku Rudný (613 m n.p.m.), na obrzeżach Jihlavy, można na kursach weekendowych udoskonalić umiejętności narciarskie lub jazdę na snowboardzie. Miłośnicy narciarstwa często zmierzają także do Luk nad Jihlavą (550 m n.p.m.). Na Třebíčsku najbardziej poszukiwana nartostrada znajduje się w Čichovie (593 m n.p.m.). Najniżej położoną nartostradę na Wysoczyźnie znajdziemy na obrzeżach jednej z dzielnic Třebíča, na górze Strážná (410 m n.p.m.), z ulubioną i znaną szkołą narciarską dla dzieci.

Więcej informacji: www.region-vysocina.cz , www.czechtourism.com.
źródło: www.CzechTourism.com

 Menu
 Praga
 Atrakcje
 Informacje praktyczne
 Regiony

 Rezerwuj on-line
Kwatery
Pensjonaty
Hotele
SPA, Uzdrowiska 

 Zamki
 Browary i wina
 Kuchnia czeska
 Zachodnioczeskie Uzdrowiska


 mapa Czech
mapa Niemiec
mapa Chorwacji
czartery jachtów
Bułgaria
kamery internetowe
mapa polski

Czechy  powered by extramedia.pl
polecamy: węgry noclegi | słowacja | szkoły policealne | sylwester | noclegi Lublin | wyciągi narciarskie Czechy | boksy reklamowe | karpacz noclegi | zakopane | Władysławowo | Międzyzdroje | Łeba noclegi | noclegi | warszawa noclegi | imprezy integracyjne |