Deprecated: Function split() is deprecated in /home/users/762/noceu/public_html/eczechy/czechy on line 8 Deprecated: Function split() is deprecated in /home/users/762/noceu/public_html/eczechy/czechy on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /home/users/762/noceu/public_html/eczechy/czechy on line 15 Czechy z lotu ptaka, Czechy :: Noclegi Czechy. Praga. Informator turystyczny. Kwatery, hotele, apartamenty, pensjonaty, Czechy.
  Strona główna  |  Mapa strony    
Kwatery
Pensjonaty
Hotele
Spa
Praga
Atrakcje
Informacje praktyczne
Kuchnia czeska
Regiony
Strona Główna »  Czechy z lotu ptaka


    
 
Trzeba pokonać dziesiątki schodów i lęk wysokości, by w nagrodę podziwiać przepiękny krajobraz, niczym z lotu ptaka. Amatorzy wspinaczek i zapierających dech w piersiach widoków znajdą w Czechach liczne wieże widokowe, wznoszone tu już od XIX wieku.

Najstarszą budowlę, służącą dziś za wieżę widokową, znajdziemy na południu Moraw, w miejscowości Lednice, w parku zamkowym. W roku 1802 Lichtensteinowie wznieśli tu minaret o wysokości 60 metrów. Po pokonaniu 302 schodów rozciągnie się nam przed oczami widok na Palavę i park lednicko-valticki. Wieża jest czynna dla zwiedzających od kwietnia do października.

Najstarsza w Czechach wieża widokowa została zbudowana w roku 1825, w pobliżu Czeskiego Krumlova. Oferuje wyjątkowy widok na Czeskie Budziejowice, jezioro Lipno, a w piękną pogodę nawet na Alpy. Czynna w ciągu całego roku.

60-metrowa wieża widokowa na Petřínie, w Pradze, z roku 1891, jest 5x mniejszą kopią paryskiej wieży Eiffla. Na wzgórze  Petřin, najwyższe wzniesienie w Pradze (327 m) można wjechać kolejką. Na szczyt wieży widokowej prowadzi 299 stopni, warto jednak je pokonać, by z góry zobaczyć, jak na dłoni, całe miasto. 
Z wieży telewizyjnej, znajdującej się w praskiej dzielnicy Žižkov, przy dobrej pogodzie rozciąga się widok na odległość około 100 kilometrów. Możemy stąd podziwiać także Pragę nocą, wieża czynna jest bowiem aż do godz. 23.00.

153 schody prowadzą na kamienną wieżę na Děčínskim Sněžníku (północno-zachodnie Czechy), wzniesioną w roku 1864, z której możemy zachwycać się panoramą Czeskiej Szwajcarii.

Ze stacji meteorologicznej, usytuowanej na najwyższym szczycie Czeskiego Średniogórza Milešovcach (837 m),  istniejącej już od ponad 100 lat, przy ładnej pogodzie rozciąga się wspaniały widok na Karkonosze, góry Izerskie, Pragę, a niekiedy nawet na oddalone o 350 km Alpy.

Z szumawskiego szczytu Poledník  do roku 1990 spoglądali jedynie żołnierze Armii Czechosłowackiej. Ściśle tajny obiekt wojskowy został, po opuszczeniu przez wojsko, przebudowany i dziś turyści mogą  z 37-metrowej wieży podziwiać krajobraz Szumawy, od czerwca do października.

Nowe wieże widokowe są budowane nie tylko z metalu. Architekci, po ponad siedemdziesięcioletniej przerwie, powrócili do klasycznego materiału – kamienia. Przykładem jest wieża na wzgórzu Brdo, w morawskich Chřibach. Elegancka budowla, od swego otwarcia w roku 2004, cieszy się dużą popularnością wśród turystów.  Czynna od kwietnia do października.

Piękny widok na Karlove Vary rozciąga się z wieży widokowej Diana. Z miasta pod wieżę dojedziemy kolejką.

Najwyższa góra Moraw Pradziad (1492 m) przyciągła turystów już w XIX wieku. W miejscu dawnej wieży widokowej powstał w latach 70-tych super nowoczesny nadajnik telewizyjny, przypominający startujący rakietoplan. Z tarasu widokowego zobaczymy  pasmo Jesioników a przy ładnej pogodzie także Tatry.

Za wieżę telewizyjną na Jeszczedzie architekt Karel Hubáček otrzymał w roku 1969 prestiżową nagrodę Perreta, przyznawaną przez Międzynarodową Unię Architektów. Obiekt, w którym znajduje się centrum łączności i hotel z restauracją, stał sie symbolem miasta Liberca, położonego u szczytu Jeszczedu.

źródło: www.CzechTourism.cz

 Menu
 Praga
 Atrakcje
 Informacje praktyczne
 Regiony

 Rezerwuj on-line
Kwatery
Pensjonaty
Hotele
SPA, Uzdrowiska 

 Zamki
 Browary i wina
 Kuchnia czeska
 Zachodnioczeskie Uzdrowiska


 mapa Czech
mapa Niemiec
mapa Chorwacji
czartery jachtów
Bułgaria
kamery internetowe
mapa polski

Czechy  powered by extramedia.pl
polecamy: węgry noclegi | słowacja | szkoły policealne | sylwester | noclegi Lublin | wyciągi narciarskie Czechy | boksy reklamowe | karpacz noclegi | zakopane | Władysławowo | Międzyzdroje | Łeba noclegi | noclegi | warszawa noclegi | imprezy integracyjne |