Deprecated: Function split() is deprecated in /home/users/762/noceu/public_html/eczechy/czechy on line 8 Deprecated: Function split() is deprecated in /home/users/762/noceu/public_html/eczechy/czechy on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /home/users/762/noceu/public_html/eczechy/czechy on line 15 Dla dzieci, Czechy :: Noclegi Czechy. Praga. Informator turystyczny. Kwatery, hotele, apartamenty, pensjonaty, Czechy.
  Strona główna  |  Mapa strony    
Kwatery
Pensjonaty
Hotele
Spa
Praga
Atrakcje
Informacje praktyczne
Kuchnia czeska
Regiony
Strona Główna »  Atrakcje »  Dla dzieci


Areały rozrywkowe, kolejka parowa, miasto rekordów i nietypowe spacery..

Legendy o duchach i nietypowe nocne spacery po Czeskich Budziejowicach
Jeśli odwiedzający Czeskie Budziejowice mieliby ochotę przenieść się do dawno minionych czasów i zapoznać się z tajemniczymi opowieściami i postaciami, mogą wziąć udział w inscenizowanych nocnych wycieczkach po mieście. Trasa wiodąca przez historyczne centrum miasta uwzględnia na przykład gotycki Wortnerův dům, Černą věž i katedrę, rynek Przemysła Otakara II., rynek Piarystyczny oraz wieżę Rabenštejnską – należącą niegdyś do fortyfikacji miasta. Zwiedzającym towarzyszą dwie urocze damy w historycznych przebraniach – Historia i Legenda. Spierają się one między sobą o to, która z nich jest ciekawsza i zabawniejsza i między kolejnymi punktami programu opowiadają liczne ciekawostki, na przykład legendę o największym budziejowickim dzwonie, nawiedzonym wozie żałobnym, o zabłąkanym kamieniu i egzekucji dziesięciu spiskowców, o odważnej zakonnicy, która ocaliła skarb klasztoru, czy o najeździe wojsk pasowskich. Programy w języku czeskim, angielskim i niemieckim przeznaczone są dla minimalnie 30 osób i odbywają się w godzinach wieczornych od czerwca do września, bez względu na pogodę.

CK Jihotrans – regionální incoming
Lannova 15
370 01 České Budějovice
Telefon: +420 386 359 802, +420 724 363 488
E-mail: incoming@jihotrans.cz
Web: www.jihotrans.cz/ck
Czas otwarcia: VI.–IX. Godziny wieczorne
Westernowy areał Halter Valley w Dneszicach koło Przesztic
Zdaje się, że żaden zakątek ziemi nie stał się bogatszym źródłem mitów i legend, co Dziki Zachód – pustkowia ciągnące się na zachód od rzeki Missisipi. Halter Valley oferuje autentyczny klimat okresu zasiedlania amerykańskiego pogranicza i stanowi mały Dziki Zachód na zachodzie Czech. Zwiedzający przez chwilę żyć będą niczym dawni bohaterowie z legend – Jesse James, Billy Kid, Calamity Jane czy też Buffalo Bill. Wyprawę do świata strzelanin, Indian, kowbojów i kopalni złota dopełnia stylowe zakwaterowanie w domkach, indiańskich tee-pee, czy osadniczych wozach. Zobaczyć tu można pokazy rzutów lassem, pracy z biczem, indiańskich tańców i innych westernowych umiejętności. Areał można wykorzystać do organizacji imprez towarzyskich, firmowych i dziecięcych, oraz wycieczek szkolnych.

Halter Valley s.r.o.
Dnešice u Přeštic
Mantov 181
333 01 Stod
Telefon: +420 606 541 809, +420 602 182 727, +420 606 384 874, +420 776 874 605
E-mail: info.HV@volny.cz
Web: www.haltervalley.cz
Czas otwarcia: V.–IX.
Zwiedzanie odkrywkowej kopalni węgla
Przez całe dziesięciolecia Chomutow znany był jako ośrodek przemysłu ciężkiego, energetyki, hutnictwa i górnictwa węgla brunatnego. Zwiedzający, którzy bardziej szczegółowo chcieli by się zapoznać z odkrywkową techniką wydobywania węgla, mogą udać się na wycieczkę do okolic Chomutowa. Blisko trzygodzinnny program zwiedzania kopalni o powierzchni liczącej około 44 km2 rozpoczyna się od prezentacji wydobywczej jamy. Następnie auta terenowe przewożą zwiedzających do wielkich maszyn, można tu dokładnie i z bliska obejrzeć wyposażenie kopalni. Interesująca jest zwłaszcza nieustanna walka z wodą, przewóz węgla i gleby za pomocą pasów transportowych i obserwacja starych szybów byłych kopalń głębinowych.; niektóre z nich powstały przed 150 laty. Zwiedzanie kończy się w rekultywowanej krainie, gdzie po zakończeniu wydobycia posadzone zostały odpowiednie rośliny i drzewa, i do których powoli wracają mieszkające tu niegdyś zwierzęta. Miasto Chomutow może się też pochwalić cennym zabytkowym centrum, jest także idealnym miejscem wypadowym na wycieczki do Gór Kruszcowych. Popularny jest także rozległy Podkrusznogórski zoopark, czy też pobliski Nechranicki zbiornik wodny.

Městské informační centrum
Chelčického 99
430 28 Chomutov
Telefon: +420 474 637 460
E-mail: info@modua.cz
Web: www.chomutov-mesto.cz
Czas otwarcia: cały rok, poniedziałek–piątek 8.00–17.00
Muzeum lalek i pluszowych niedźwiadków w Troskowicach
Muzeum znajduje się w samym sercu Czeskiego Raju pod zamkiem Trosky. W budynku w stylu ludowym na powierzchni 300 m2 umieszczonych zostało około tysiąc eksponatów. Zwiedzający mają tu możliwość obejrzenia zabytkowych lalek wyprodukowanych od 1840 roku oraz nowoczesnych lalek z warsztatów produkcyjnych czeskich i światowych artystów i projektantów. Część ekspozycji poświęcona jest rozwojowi lalek, prezentacji tradycyjnych materiałów i elementów potrzebnych do ich produkcji oraz najnowocześniejszym współczesnym lalkom. Można tu też zobaczyć wózki dla lalek, od tych najstarszych z 1850 roku, po nowsze – z pięćdziesiątych lat XX wieku. W galerii niedźwiadków znajduje się razem z drewnianymi zabawkami ekspozycja pluszowych niedźwiadków. Wnętrza upiększone są antycznymi meblami, pluszową przyrodą i przytulną stylową recepcją z piecem kaflowym i zdjęciami artystycznych lalek. Ilość zgromadzonych oryginalnych eksponatów zapewnia muzeum miano jedynej tego typu instytucji w Republice Czeskiej i plasuje je między liczącymi się podobnymi muzeami na świecie.

Muzeum panenek a medvídků
Troskovice 40
512 63 Rovensko pod Troskami
Telefon: +420 714 577 389
E-mail: muzeum.panenek@seznam.cz
Web: www.muzeumpanenek.wz.cz
Czas otwarcia: cały rok codziennie prócz poniedziałków
Dziecięcy areał w przyrodzie Szczęśliwa kraina
Tuż obok pałacu Hruba Skała i ruin zamku Trosky znajduje się otwarty przez cały rok areał rozrywkowy, oferujący szereg możliwości nietradycyjnego spędzenia wolnego czasu. W okolicy pełnej przyrody znajdują się drewniane huśtawki, drabinki, liny do zjeżdżania i ścianki do wspinaczki. Wiele radości zapewni drewniana replika pałacu Hruba Skała z wieżą widokową i piaskownice do wypłukiwania prawdziwych czeskich granatów. Wizytę w Szczęśliwej krainie urozmaicić można oryginalnymi programami z imprezami towarzyszącymi. Podczas uroczystości słomy, festiwali muzycznych grup revivalowych, czy pomidorowej bitwy, wspaniale bawić się będą zarówno dzieci, jak i dorośli. Po uprzednim uzgodnieniu można tu zorganizować imprezę rozrywkową z konkursami i zawodami dla przedszkoli, szkół podstawowych, czy kółek zainteresowań oraz zieloną szkołę sztuki na łonie natury. W jej trakcie dzieci zapoznają się i wypróbowują niektóre tradycyjne rzemiosła, mogą też same wytworzyć jakiś przedmiot na pamiątkę.

Přírodní dětský areál Šťastná země
Radvánovice 11
511 01 Karlovice
Telefon: +420 731 612 210, +420 481 389 183
E-mail: info@stastnazeme.cz
Web: www.stastnazeme.cz
Czas otwarcia: IV.–IX. codziennie
Koronka Wamberecka –produkcyjno-rzemieślniczy skansen w Wamberku
Niewiele jest technologii, które byłyby unikatem na skalę światową. Przykładem produkcji, która w swej niepowtarzalnej formie zachowała się jedynie w Republice Czeskiej, jest sztuka koronkarska. Koronkarki z Wamberka są żywym przykładem umiejętności naszych przodków, nie znaczy to jednak, że pozostały tylko przy starym wzornictwie, przeciwnie, dostosowują się stale do nowych trendów. Dzięki współpracy ze wspaniałymi artystami i projektantami, wyroby z oryginalnej wambereckiej koronki nawet po latach nie tracą na wartości, przeciwnie, zyskują wartość historyczno-artystyczną. Zakład produkuje szeroki asortyment wyrobów, od koronek obrazowych i kilimkowych, przez biżuterię i ozdoby, po ubrania i materiały do wystroju wnętrz. Goście zapoznają się z tym delikatnym pięknem podczas zwiedzania ciekawego skansenu. Część muzealna dokumentuje historię koronkarstwa na Wamberecku, a przy pomocy projekcji video pokazuje proces powstawania koronek od projektu po gotowy wyrób. Trasa prowadzi następnie do pomieszczeń produkcyjnych i kończy się w galerii ze sklepem firmowym, w którym można zakupić większość produktów.

Vamberecká krajka, s.r.o.
Žamberecká 380
517 54 Vamberk
Telefon: +420 494 541 291, +420 494 544 102
E-mail: info@vkrajka.cz
Web: www.vkrajka.cz
Czas otwarcia: VI.–IX. codziennie 9.00–17.00
Zrekonstruowany młyn w Kozlowicach
Na dolnym krańcu wsi Kozlowice stoi ciekawy budynek – zrekonstruowany młyn wodny z napędem i działającym kołem młynarskim. Był jednym z czterech najstarszych kozlowickich młynów, zapisanych w 1581 w pierwszym zachowanym miejskim rejestrze urzędowym. W posiadłości Na mlýnie bywał niegdyś częstym gościem znany na całym świecie kompozytor Leoš Janáček, a tutejsza okolica zainspirowała go ponoć do napisania opery Jej pasierbica. Obecnie młyn służy turystom i rowerzystom, jako jeden z punktów nowo otwartego malowniczego areału na brzegu rzeczki Ondrzejnicy. Goście mogą się zakwaterować w pokojach na strychu, oraz zewnętrznych apartamentach. W areale znajduje się też skansen z replikami kilku zabytkowych drewnianych budynków, sprzętami ludowego rzemiosła, małe muzeum młyńskich artefaktów i zadaszone miejsce do grillowania. Stylowa restauracja „U młynki” oferuje zarówno regionalne specjały, jak i dania ze świeżych pstrągów z kanału doprowadzającego wodę do młyna. Kuchnię domową uzupełnia oferta win z Południowych Moraw.

Na mlýně, č.p. 130
739 47 Kozlovice
Telefon: +420 732 825 030
E-mail: namlyne@namlyne.cz
Web:
www.find-restaurant.com/namlyne.htm
www.namlyne.cz
Czas otwarcia: Cały rok codziennie, niedziela–czwartek 10.00–22.00, piątek–sobota 10.00–24.00Nostalgiczne przejażdżki kolejką parową na wąskotorowej trasie Trzemeszna–Osoblaha
W zakątku osoblažskim znajduje się ciekawy zabytek techniczny, wąskotorowa kolej relacji Trzemeszna ve Śląska–Osoblaha. Jest to jedna z trzech działających kolejek wąskotorowych w Republice Czeskiej i ostatnia, którą zarządzają Czeskie Koleje Państwowe. Trasa o długości 20 km i rozstawie torów 76 cm wybudowana została w 1898 roku, pociągi osiągają na niej maksymalną prędkość 40 km/h. Z wąskotorówki korzystają turyści, rowerzyści i miłośnicy kolei. Dla nich też przeznaczone są przede wszystkim weekendowe nostalgiczne przejażdżki kolejką parową, od 15 czerwca do 15 września. W każdą sobotę trasę przemierzają dwie pary pociągów, w niedzielę jedna para. Na zainteresowanych czekają jazdy nadplanowe z ciekawym programem uzupełniającym

1. parní úzkorozchodná společnost, o.p.s.
Bohušov 15
793 99 Bohušov
Telefon: +420 554 642 121
E-mail: bohusovurad@tiscali.cz
Web: www.osoblazsko.com
Morski świat – nowa ekspozycja w Olbrzymim akwarium
Stała ekspozycja morskich i słodkowodnych ryb, koralowców i innych stworzeń wodnych w praskim Areale Targów obchodziła jesienią 2005 roku trzecią rocznicę swego założenia. Z tej okazji zostało otwarte największe akwarium morskie w Republice Czeskiej, zbiornik o pojemności 100 tysięcy litrów morskiej wody i 8 metrowej powierzchni szklanych ścian. Równie interesujący jak samo akwarium są też jego nowi mieszkańcy, szczególnie rekin piaskowy, jeden z najniebezpieczniejszych drapieżników morskich i drugi, co do wielkości, po rekinie białym, morski zabójca. Morski świat może się też pochwalić rekinami czarno i biało-koniuszkowymi, barrakudami, murenami, ognicami oraz jeżowcami, roślinożernymi i mięsożernymi rozgwiazdami, krewetkami, homarami, krabami, zawilcami, grzybami i różnymi odmianami miękkich i twardych koralowców. Częścią ekspozycji jest podmorska jaskinia o długości 25 metrów, pełna kolorowych koralowców i ryb, którą zwiedzimy suchą stopą. Na pamiątkę wizyty w Morskim świecie można nabyć ciekawy souvenir, na przykład solne mydło do kąpieli z Himalajów, lampę solną, sól do kąpieli, czy ząb rekina.

Mořský svět
areál Výstaviště
170 00 Praha 7-Holešovice
Telefon: +420 220 103 305 (biuro), +420 220 103 275 (kasa)
E-mail: sea-world@seznam.cz
Web: www.morsky-svet.cz
Czas otwarcia: cały rok poniedziałek–niedziela 10.00–19.00Twierdza Maleszow – programy historyczne
Na skalistym urwisku nad rzeczką Vrchlice wznosi się średniowieczna twierdza Maleszow. Niegdysiejszy gród szlachecki z czarującym widokiem na pobliskie jezioro, był szczególnie w okresie wojen husyckich świadkiem wielu poruszających wydarzeń. Barwna przeszłość i niepowtarzalna atmosfera miejsca ożywają w trakcie oryginalnych wypraw do średniowiecznych czasów. Występom towarzyszy show ognia, historyczne konkursy i turnieje, żywa muzyka z minionej epoki. Podczas gdy goście Malešova oddają się smakoszowskim uciechom i prawdziwym ucztom, swój kunszt prezentują im kuglarze, orientalne tancerki i szermierze. Organizowane są też imprezy na zamówienie – programy z oryginalnym scenariuszem, możliwością wypożyczenia odpowiednich kostiumów, bogatego cateringu, czy zwiedzaniem tajemniczej trzynastej komnaty. Dzięki idealnemu usytuowaniu Maleszowa można połączyć odwiedziny na zamku ze zwiedzaniem zabytkowego centrum Kutnej Góry.

Produkční a cestovní agentura Medievum, s.r.o.
Mikovcova 12
120 00 Praha 2 – Nové Město
Telefon:+420 777 164 713
E-mail: info@medievum.cz
Web: www.medievum.cz
Czas otwarcia: Na zamówienie


Nowa ekspozycja i trasa w Pelhrzimowi – mieście rekordów
Pelhrzimow jest dzięki działającej tu agencji Dobry Dzień już piętnaście lat miastem rekordów. Na pięciu piętrach średniowiecznej wieży urzęduje Muzeum rekordów i dziwactw, w którym można zobaczyć przeszło 300 olbrzymich przedmiotów i miniatur – na przykład piżamę dla 98 osób, działający rower z drewna, obraz z makaronu czy zbiór najciekawszych zdjęć z piętnastu roczników międzynarodowego festiwalu Pelhřimov – miasto rekordów. W roku 2005 otwarta została nowa ekspozycja Czeskie złote rączki – unikaty z zapałek. Agentura poszerzyła ofertę także poprzez wytyczenie nowej trasy, łączącej obie ekspozycje. Po drodze zwiedzający zobaczą olbrzymie eksponaty stojące pod gołym niebem – prawie siedmiometrową agrafkę, olbrzymią skrzynkę pocztową, czy 225 centymetrowy lejek. Przy trzech tablicach dźwiękowych każdy według swego uznania może odnaleźć i odsłuchać informacje o przeszło 300 pozycjach z Czeskiej Księgi Rekordów.

Agentura Dobrý den
Nábřeží rekordů a kuriozit 811
393 01 Pelhřimov
Telefon:+420 565 323 163, +420 777 601 304
E-mail: agentura@dobryden.cz
Web: www.dobryden.cz
Czas otwarcia: cały rok codziennie 9.00–17.00
 Menu
 Praga
 Atrakcje
 Informacje praktyczne
 Regiony

 Rezerwuj on-line
Kwatery
Pensjonaty
Hotele
SPA, Uzdrowiska 

 Zamki
 Browary i wina
 Kuchnia czeska
 Zachodnioczeskie Uzdrowiska


 mapa Czech
mapa Niemiec
mapa Chorwacji
czartery jachtów
Bułgaria
kamery internetowe
mapa polski

Czechy  powered by extramedia.pl
polecamy: węgry noclegi | słowacja | szkoły policealne | sylwester | noclegi Lublin | wyciągi narciarskie Czechy | boksy reklamowe | karpacz noclegi | zakopane | Władysławowo | Międzyzdroje | Łeba noclegi | noclegi | warszawa noclegi | imprezy integracyjne |