Deprecated: Function split() is deprecated in /home/users/762/noceu/public_html/eczechy/czechy on line 8 Deprecated: Function split() is deprecated in /home/users/762/noceu/public_html/eczechy/czechy on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /home/users/762/noceu/public_html/eczechy/czechy on line 15 Festiwale folklorystyczne w Czechach, Czechy :: Noclegi Czechy. Praga. Informator turystyczny. Kwatery, hotele, apartamenty, pensjonaty, Czechy.
  Strona główna  |  Mapa strony    
Kwatery
Pensjonaty
Hotele
Spa
Praga
Atrakcje
Informacje praktyczne
Kuchnia czeska
Regiony
Strona Główna »  Festiwale folklorystyczne w Czechach


    
 
Kulturę ludową i folklor w Czechach pielęgnują nie tylko skanseny i muzea. W kraju odbywają się corocznie dziesiątki festiwali folklorystycznych, prezentujących bogactwo ludowej muzyki, sztuki, tańca, śpiewu, obrzędów i zwyczajów, dawnych rzemiosł czy specjałów tradycyjnej kuchni, które chętnie odwiedzają zarówno miejscowi, jak i turyści.


Miasto Žďár nad Sázavą 2.2.2008 zaprasza wszystkich miłośników folkloru na tradycyjny bal w strojach regionalnych. W tym roku, zarówno muzyka, jak i stroje nawiążą do tradycji ludowych regionu Opavy i Śląska Cieszyńskiego, (www.fos.cz). Gościom będzie przygrywać muzyka cymbałowa, orkiestra dęta, wystąpią zespoły folklorystyczne.

Najbardziej znaną i jednocześnie jedną z najstarszych imprez folklorystycznych w Czechach jest Jazda Królów, odbywająca się pod koniec maja, w miejscowości Vlčnov, na południu Moraw. Chłopcy na odświętnie przystrojonych koniach objeżdżają wieś i zbierają dary dla swojego króla (za wzór posłużyła postać węgierskiego króla Mateusza Korwina, powracającego z Węgier w przebraniu, po przegranej bitwie w 1469 roku). Królem zostaje tradycyjnie 10 – 12 letni chłopiec, jadący w damskim stroju ludowym, strzeżony przez dwóch członków straży przybocznej.
www.jizdakralu.cz , 23.–25. 5. 2008

Do najstarszych i największych festiwali folklorystycznych w Europie należy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Strážnicy (południowe Morawy) (www.nulk.cz), który w roku 2005 obchodził 60 rocznicę istnienia. W ostatni czerwcowy weekend, 26-29.6.2008 amfiteatr w parku zamkowym i skansen wypełnią muzyka, tańce z całego świata i wesoła zabawa.

W Pradze po raz piąty zagości festiwal folklorystyczny o nazwie Jarmark Praski (www.fos.cz), cieszący sie wielkim zainteresowaniem zarówno turystów, jak i mieszkańców Pragi. W dniach 26 – 31.8.2008 na Targu Owocowym (Ovocny trh) zabrzmi muzyka ludowa, nie zabraknie smakołyków kuchni czeskiej i pokazu rzemiosł ludowych.

W Strakonicach, mieście z wieloletnią tradycją dudziarską, odbywają się regularne spotkania miłośników gry na dudach, kapel dudziarskich i tancerzy z wielu krajów. Zjazdy te, organizowane są od roku 1967 pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Dudziarzy Strakonice.
XVIII edycja festiwalu odbędzie się w dniach 21.–24.8.2008 (www.dudackyfestival.cz).

Na imprezy folklorystyczne zapraszają także:
Rožnov p. Radhoštěm – Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny (13.–15. 6. 2008)
Pilzno - Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny (11.–15. 6. 2008)
Karlove Vary - Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny (4.–7. 9. 2008)
Luhačovice – Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych (11.–14. 9. 2008).

Ostrava - Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Współbrzmienie (18.–21. 12. 2008)

Szczególowe informacje o znaczących imprezach folklorystycznych w Czechach na: www.fos.cz , www.czechtourism.com .

źródło: www.czechtourism.com

 Menu
 Praga
 Atrakcje
 Informacje praktyczne
 Regiony

 Rezerwuj on-line
Kwatery
Pensjonaty
Hotele
SPA, Uzdrowiska 

 Zamki
 Browary i wina
 Kuchnia czeska
 Zachodnioczeskie Uzdrowiska


 mapa Czech
mapa Niemiec
mapa Chorwacji
czartery jachtów
Bułgaria
kamery internetowe
mapa polski

Czechy  powered by extramedia.pl
polecamy: węgry noclegi | słowacja | szkoły policealne | sylwester | noclegi Lublin | wyciągi narciarskie Czechy | boksy reklamowe | karpacz noclegi | zakopane | Władysławowo | Międzyzdroje | Łeba noclegi | noclegi | warszawa noclegi | imprezy integracyjne |