Deprecated: Function split() is deprecated in /home/users/762/noceu/public_html/eczechy/czechy on line 8 Deprecated: Function split() is deprecated in /home/users/762/noceu/public_html/eczechy/czechy on line 13 Deprecated: Function split() is deprecated in /home/users/762/noceu/public_html/eczechy/czechy on line 15 Środkowe Czechy na wakacje, Czechy :: Noclegi Czechy. Praga. Informator turystyczny. Kwatery, hotele, apartamenty, pensjonaty, Czechy.
  Strona główna  |  Mapa strony    
Kwatery
Pensjonaty
Hotele
Spa
Praga
Atrakcje
Informacje praktyczne
Kuchnia czeska
Regiony
Strona Główna »  Środkowe Czechy na wakacje


    
 
Wybierasz się latem do Pragi? Nie zapomnij zwiedzić okolic czeskiej metropolii!

Jeśli po przekroczeniu samochodem, pociągiem, lub autobusem południowej granicy, skierujesz się, tak jak większość zagranicznych turystów, w stronę stolicy Czech, w jej okolicach napotkasz  wiele pięknych miejsc: malownicze miasteczka, piękną przyrodę, znane sanktuaria.  Z pewnością nie pożałujesz swojej decyzji, tym bardziej, jeśli  podróż zaplanujesz nie tylko z mapą w ręku, lecz również z kalendarzem.

Organizowanie wielkich imprez i jarmarków historycznych, połączonych z pokazami rzemiosł dawnych, rekonstrukcjami bitew, stało się bardzo popularne w Czechach.  Pozwolimy sobie wymienić niektóre z imprez odbywających się w okolicach Pragi, w miejscowościach odległych najwyżej godzinę drogi od czeskiej stolicy.

Karlsztejn –  ciekawa lekcja czeskiej historii
Karlsztejn, najpopularniejszy z czeskich zamków, należy także niewątpliwie do najpiękniejszych. Przypomina najlepsze okresy czeskich dziejów: założony został przez króla Karola IV, jednego z najmądrzejszych europejskich władców. Każdy, kto wstąpi do zamkowej kaplicy św. Krzyża, uświadomi sobie, że był to władca  silny, lecz zarówno wielce pokorny wobec Boga.  Ściany zdobią drogocenne kamienie i złoto, wyjątkowy zbiór obrazów z XIV wieku – dzieła mistrzów. Kilka razy do roku na zamku i w jego okolicach odbywają się uroczystości – na dwie z nich szczególnie zapraszamy:

1 – 2 czerwca - Orszak królewski z Pragi na Karlsztejn
Karlsztejn został wzniesiony przez Karola IV jako reprezentacyjna siedziba i skarbiec klejnotów koronacyjnych, które król przewoził z Zamku Praskiego. W tym roku, po kilkuset latach, orszak królewski z Karolem IV na czele i jego małżonką Eliszką, znów przejdzie tą samą drogą. W piątek, 1 czerwca świta królewska wyruszy z Praskich Hradczan na Plac Staromiejski, a następnie przez pobliskie wsie do Dobřichovic, skąd 2 czerwca przejdzie wzdłuż rzeki Berounki  i wkroczy do Karlsztejnu. Tam cesarz, ze swymi  dworzanami i   szacownymi gośćmi wstąpi na zamek, aby złożyć klejnoty w kaplicy w Wielkiej Wieży. Dworzanie, rycerze i lud wezmą udział w licznych turniejach, zabawach, śpiewach i tańcach. Wieczór zakończy przedstawienie teatralne – słynny musical „Noc na Karlsztejnie”.

29 – 30 września – Karlsztejnskie winobranie
Najważniejsza impreza kulturalna na Karlsztejnie, kiedy to podczas weekendu zamek i okolice ożywają blaskiem historycznych strojów, chrzęstem zbroi rycerskiej, ale przede wszystkim unoszącą się wonią wina z karlsztejnskich winnic, oraz miodu pitnego i innych staroczeskich specjałów.
www.kralovskypruvod.cz
www.hradkarlstejn.cz

Święta Góra i Stará Boleslav – tradycyjne czeskie sanktuaria
Jedno z najstarszych czeskich sanktuariów w Starej Boleslavi (32 km na północny-wschód od Pragi), wiąże się  z męczeńską śmiercią patrona Czech, św. Wacława, księcia niezwykle wykształconego, wielkiego miłośnika pokoju. Zastępy wiernych przybywają, aby pokłonić się  świętemu, szczególnie w czasie pielgrzymki 28 października (w tym dniu przypada także święto narodowe Republiki Czeskiej).
Święta Góra koło Przybramia jest znaczącym sanktuarium maryjnym, do którego podążają liczne pielgrzymki, by oddać pokłon figurce Marii Panny Świętogórskiej. Jak głosi tradycja, wyrzeźbił ją pierwszy arcybiskup praski Arnošt z Pardubic i umieścił w swej kaplicy w przybramskiej twierdzy, którą sam polecił wznieść.   Architektonicznie imponujące miejsce polecamy odwiedzić podczas jednej z uroczystości – w tym roku uroczystość Koronacji odbędzie się w niedzielę, 17 czerwca a pielgrzymka w weekend, 18 – 19 sierpnia.
www.staraboleslav.com
www.svata-hora.cz

W Przybramiu warto zwiedzić także Muzeum Górnictwa
Miasto Przybram było kiedyś znaczącym miastem górniczym. Obecnie żadna z kopalń nie jest już czynna, niektóre jednak zachowały się jako zabytki techniczne. Pod ziemią możemy podziwiać zabytkowe urządzenia parowe i jeden z najcenniejszych eksponatów: olbrzymie koło wodne o średnicy 12,4 metra. Zajrzymy również do chaty z XVII wieku, by przekonać się  jak żyła typowa rodzina górnicza, poznamy dzieje górnictwa w regionie środkowych Czech, sięgające pradawnych czasów. Muzeum Górnictwa w Przybramiu, należy do największych w Europie . Zwiedzanie muzeum będzie dużą atrakcją zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
www.muzeum-pribram.cz

Katedra św. Barbary w Kutnej Horze - niezwykły podręcznik sztuki gotyckiej
Katedra jest unikatowym dziełem architektury gotyckiej – imponującym symbolem potęgi i bogactwa państwa. Jej budowę rozpoczęto w roku 1388 i kontynuowano, z przerwami, aż do XX wieku; swój ślad pozostawili tu najwybitniejsi architekci (Petr Parléř i jego syn Jan, Matyáš Rejsek, Benedikt Rejt). Niemniej wspaniałe jest również wnętrze katedry: znajdziemy tu  godne uwagi freski, wszystkie, oprócz jednego,  o tematyce górniczej (Kutná Hora była, dzięki kopalniom srebra, bogatym miastem górniczym a święta Barbara jest patronką górników), cenne, rzeźbione  ławy z XV wieku. Zabytek jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i stanowi najważniejszą atrakcję turystyczną miasta.


Śladami Antonína Dvorzaka
Muzyka kompozytorów czeskich ceniona jest na całym świecie. Cechuje ją niepowtarzalny charakter: jest mniej filozoficzna niż muzyka niemiecka, mniej jest w niej patosu niż w muzyce rosyjskiej i mniej dramatyzmu niż w muzyce włoskiej, jest natomiast wyjątkowo żywa, płomienna, skrywająca humor i uśmiech. Poznamy ją bliżej odwiedzając środkowe Czechy, gdyż tutejsza kraina i muzyka są sobie bardzo bliskie. Stąd pochodzi kompozytor Jan Dismas Zelenka i romantyk Josef Suk, znaczną część życia spędził tutaj  twórca czeskiej muzyki narodowej Bedřich Smetana,  narodził  się tu również najsłynniejszy kompozytor czeski Antonín Dvorzak.
Wycieczkę śladami Antonína Dvorzaka możemy rozpocząć od zwiedzenia zamku w Vysokiej pod Przybramiem, gdzie powstały dziesiątki kompozycji ze szczytowego okresu twórczości kompozytora (obecnie znajduje się tu pomnik Antonína Dvorzaka), następnie w Nelahozevsi możemy odwiedzić dom rodzinny Dvorzaka (z ekspozycją poświęconą dzieciństwu kompozytora) lub udać się na spacer Ścieżką Dvorzaka do Kralup nad Wełtawą. Kolejne miejsce związane z kompozytorem znajduje się we Zlonicach, którym Dvorzak poświęcił  symfonię Zlonickie Dzwony.
www.antonindvorak.cz
 Menu
 Praga
 Atrakcje
 Informacje praktyczne
 Regiony

 Rezerwuj on-line
Kwatery
Pensjonaty
Hotele
SPA, Uzdrowiska 

 Zamki
 Browary i wina
 Kuchnia czeska
 Zachodnioczeskie Uzdrowiska


 mapa Czech
mapa Niemiec
mapa Chorwacji
czartery jachtów
Bułgaria
kamery internetowe
mapa polski

Czechy  powered by extramedia.pl
polecamy: węgry noclegi | słowacja | szkoły policealne | sylwester | noclegi Lublin | wyciągi narciarskie Czechy | boksy reklamowe | karpacz noclegi | zakopane | Władysławowo | Międzyzdroje | Łeba noclegi | noclegi | warszawa noclegi | imprezy integracyjne |